LOADING

Type to search

Badania termowizyjne i wilgotnościowe budynków – czemu służą i kiedy warto je przeprowadzić?

Dom

Badania termowizyjne i wilgotnościowe budynków – czemu służą i kiedy warto je przeprowadzić?

CKA luty 4, 2022
Share

Dzisiejsza technologia pozwala na bezinwazyjne wykonanie badań izolacyjności cieplnej budynków za pomocą kamery termowizyjnej. Na czym polega taka usługa, w jakim celu i kiedy zleca się jej wykonanie? Na te i inne pytania odpowiadamy w poniższym tekście.

Czym są badania termowizyjne budynków?

Badania termowizyjne budynków polegają na weryfikacji termoizolacyjności ścian zewnętrznych obiektów, stolarki drzwiowej oraz okiennej, a także dachów i fundamentów. Usługę przeprowadza się bez ingerencji w istniejący stan budowli, za pomocą kamery wyświetlającej obraz w podczerwieni.

Dzięki odpowiednio dobranym parametrom urządzenia, firma posiadająca certyfikat ITC może nie tylko dokonać wiarygodnych i rzetelnych pomiarów, ale także zalecić odpowiednie zmiany i pomóc w ustaleniu kosztów remontu.

Co można ustalić dzięki badaniu kamerą termowizyjną?

Badania termowizyjne budynków pozwalają na ustalenie:

miejsc występowania mostków termicznych;
przebiegu oraz szczelności instalacji sanitarnych;
przegrzania instalacji elektrycznej, jeśli takie występuje.
Obecność mostków termicznych skutkuje utratą ciepła, a więc niepotrzebnym wzrostem kosztów ogrzewania, niezgodnym z zasadami sztuki budowlanej wychłodzeniem budynku oraz powstawaniem wilgoci.

Kiedy zwrócić się do firmy wykonującej badania termowizyjne?

Badania termowizyjne budynków może zlecić zarówno osoba prywatna, jak i firma, spółdzielnia mieszkaniowa czy wspólnota. Ze względu na ich nieinwazyjność, taką usługę przeprowadzić można na każdym etapie użytkowania obiektu, a także jeszcze przed zakończeniem budowy. Warto je wykonać:

po instalacji stolarki okiennej i drzwiowej, jeszcze przed odbiorem robót – badanie kamerą termowizyjną pozwoli zarówno na potwierdzenie poprawności montażu, jak i wyeliminuje ewentualne defekty produktowe i projektowe (np. nieodpowiedni dobór okien – o zbyt małej izolacyjności, wadliwe zespolenie szyb);
po wykonaniu izolacji budynku, przed tynkowaniem;
po wykonaniu prac dekarskich;
przed remontem izolacji budynku – w celu ustalenia mostków termicznych i prawidłowego doboru materiałów budowlanych;
przed wymianą stolarki okiennej oraz drzwiowej, remontami ii modernizacjami istniejącego budynku.
Badania należy przeprowadzić wtedy, kiedy różnica między temperaturą wewnętrzną, a zewnętrzną jest odpowiednio duża – specjaliści firmy RenomaBud wykonującej badania termowizyjne budynków zalecają realizację usługi, kiedy różnica ta wynosi minimum 10°C. Najkorzystniej przeprowadzić badanie w okresie od jesieni do wczesnej wiosny.

Tags:

Leave a Comment