LOADING

Type to search

Co to jest rekuperacja?

Dom

Co to jest rekuperacja?

CKA listopad 23, 2020
Share

Rekuperacja, to teraz najlepszy system wentylacji który możesz wykorzystać we własnym domu. Skąd owa pewność? Otóż rekuperacja, zatem wentylacja mechaniczna nawiewno-wywiewna z odzyskiem ciepła pozwoli w pełni monitorować ruch powietrza w twoim domu. Mówiąc o ruchu powietrza mamy na myśli eliminowanie z wnętrz powietrza wykorzystanego, jakie ma podwyższone natężenie dwutlenku węgla i nasycone jest zapachami. Co jeszcze musimy o niej wiedzieć?

Co to jest rekuperacja?

Rekuperacja to proste ustalenie wentylacji automatycznej z odzyskiem ciepła. Jest to sposób wentylacji jaki daje nowe, przefiltrowane powietrze do domu natomiast usuwa stare, również nie tracąc większość energii, jaka została zastosowana by podgrzać budynek. Mechanizm tenże wygląda tak jak w wypadku tradycyjnej wentylacji grawitacyjnej (normalnej), zatem układ wentylacji oczyszcza powietrze z tzw. wnętrz brudnych, np. kuchni, toalety i prowadzi czyste powietrza do wnętrz praktycznych. Centrala rekuperacyjna oraz dodane do niej kable doprowadzające powietrze po budynku nie stanowią składnika jego dekoracji. Więc funkcjonalnie umieścić ją na nieużytkowym poddaszu, czasem w kotłowni czy garażu. Centrale wentylacyjne specjalnej spółki, pozwolą na każdą kompozycję oraz mogą być tworzone w każdej każdej pozycji – stojącej lub leżącej.

Jak działa rekuperator?

Odpowiednik rekuperatora często jest krzyżowy – wykonany z wielu wystawionych równocześnie płyt tworzących małe rowki, którymi płynie powietrze. Kanaliki wykonane są w ten sposób, że gdy w jednym ich poziomie przepływa powietrze nowe – chłodne, to przez kolejny poziom przepływa powietrze wywiewane z pomieszczeń – gorące. Idące przez sklejki ciepło z powietrza oczyszczanego ogrzewa powietrze nadmuchiwane, mimo że nie dochodzi do bliskiego kontaktu ruchów powietrza.

Czemu wentylacja mechaniczna jest odpowiedniejsza od gruntowej?

Rekuperacja to techniczne wprawianie powietrza w ciąg przy pomocy wyżej przedstawionego narzędzia. W wentylacji standardowej (odmiennie: gruntowej czy grawitacyjnej), tenże ruch opiera się na wygenerowaniu dobrego ciśnienia. Oraz tak, podgrzane powietrze zazwyczaj przechodzi poprzez kominek, natomiast chłodne z dworu dostaje się poprzez dziury w drzwiach, oknach czy poprzez przewiercone w ościeżnicach nawiewniki, chłodząc przy tymże pełne wnętrze. W takim typu wentylacji nie ma zatem możliwości na odzysk ciepła. Brakuje również filtrów czyszczących lub anemostatów pochłaniających szkodliwe dla zdrowia wilgotność, bakterie oraz pleśnie.

Źródło: https://www.wojwent.com/rekuperacja/wroclaw/

Tags:

You Might also Like

Leave a Comment