LOADING

Type to search

Czym jest rekuperacja?

Dom

Czym jest rekuperacja?

CKA czerwiec 11, 2022
Share

Rekuperacją nazywamy wentylację mechaniczną z odzyskiem ciepła. Działa ona niezależnie od temperatury zewnętrznej. Instalacja ta dostarcza świeże, oczyszczone powietrze z zewnątrz wymieniając powietrze zużyte, zanieczyszczone, przy minimalnych stratach ciepła. Jest to bardzo energooszczędna wentylacja, która coraz powszechniej montowana jest w domach prywatnych oraz budynkach publicznych.

Zalety rekuperacji

Zamontowanie systemu rekuperacji może wiązać się ze sporym wydatkiem. Należy jednak pamiętać, iż jej koszt bardzo szybko się zwróci. Ustalono, że dzięki niej możliwe jest zaoszczędzenie energii o nawet 70% w ciągu całego roku.

Filtry zamontowane w instalacji wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła gwarantują pozbycie się wszelkich bakterii, roztoczy, wirusów, kurzu, nieprzyjemnych zapachów, wilgoci i dwutlenku węgla. Zarówno ze środka pomieszczenia jak i z zewnątrz. Świeże i czyste powietrze o odpowiednim poziomie wilgotności jest równomiernie rozprowadzane po wszystkich pomieszczeniach domu. Rekuperacja jest zatem idealnym rozwiązaniem dla alergików, ale również dla osób ceniących sobie oczyszczone powietrze.

Kolejną zaletą jest niewątpliwie ciągłe utrzymywanie zadanej przez użytkowników temperatury. Oznacza to możliwość utrzymania stałej temperatury cały rok. Zimą odzyskiwane jest ciepłe powietrze, natomiast latem odzyskiwane jest chłodne powietrze.

Ostatnimi czasy wiele słyszy się o tak zwanych budynkach pasywnych, energooszczędnych. Są to budynki, które nie generują zbędnych zanieczyszczeń do środowiska, nie są dla niego szkodliwe. Jedną z instalacji takich budynków jest właśnie rekuperacja. Jak wcześniej wspomniano, ten system umożliwia odzyskiwanie znacznych ilości ciepła nie powodując przy tym dużych strat. Warto wspomnieć, że wraz z fotowoltaiką są ze sobą kompatybilne.

Koszt rekuperacji

Rekuperacja jest sporym wydatkiem, aczkolwiek jest to wydatek, który bardzo szybko się zwraca. Co więcej jest to instalacja, która znacząco podnosi komfort życia domowników. Koszt zwykłego rekuperatora zaczyna się od około 30 000 zł. Na rynku dostępne są bardziej zaawansowane rekuperatory, wyposażone, np. w system jonizujący i inne dodatkowe funkcje. Ceny będą różnić się w zależności od producenta oraz od rodzaju funkcji.

Kolejnym kosztem, który koniecznie trzeba uwzględnić jest montaż tego systemu. Wycena robocizny jest różna i zależy od powierzchni budynku. Szacuje się, iż koszt montażu całej instalacji rekuperacji dla domu o powierzchni 200 m2 wynosi około 20 000 – 30 000 zł.

Tags:

You Might also Like

Leave a Comment