LOADING

Type to search

Czym zajmuje się chirurgia stomatologiczna?

Zdrowie

Czym zajmuje się chirurgia stomatologiczna?

CKA luty 5, 2022
Share

Chirurgia stomatologiczna jest dziedziną stomatologii, która zajmuje się zabiegami chirurgicznymi w obrębie jamy ustnej. Na konsultacje i zabiegi z zakresu chirurgii stomatologicznej można zgłosić się do gabinetu Dentyści pod Jedynką w Warszawie.

Lekarze specjalizujący się w chirurgii stomatologicznej posiadają wiedzę i umiejętności, które pozwalają mu na wykonywanie zabiegów chirurgicznych w jamie ustnej, również w znieczuleniu ogólnym. Najczęściej pacjenci kierowani są do chirurga stomatologa przez lekarzy stomatologów, którzy stwierdzają nieprawidłowości kwalifikujące się do leczenia chirurgicznego. Ponadto zabiegi z zakresu chirurgii stomatologicznej są niekiedy istotnym elementem wstępnego leczenia protetycznego, ortodontycznego, endodontycznego lub implanto-protetycznego.

Kiedy zgłosić się do chirurga stomatologicznego?

Do objawów, które powinny skłonić do wizyty u chirurga stomatologa należą:

– częściowo lub całkowicie nie wyrżnięte ostatnie zęby trzonowe

– ropnie jamy ustnej,

– zmiany zapalne w zatoce szczękowej,

– zęby bardzo zniszczone przez próchnicę kwalifikujące się do ekstrakcji.

Chirurg stomatolog może również opatrywać rany i monitorować proces ich gojenia po rozległych zabiegach chirurgii stomatologicznej, a także przeprowadzać operacje u pacjentów po urazach mechanicznych szczęki i żuchwy.

Jak wygląda wizyta u chirurga stomatologicznego?

Wizyta u chirurga stomatologicznego zawsze rozpoczyna się od zebrania i zapoznania się przez lekarza z historią choroby pacjenta. W celu zaplanowania i przeprowadzenia zabiegu chirurgii stomatologicznej konieczne jest wykonanie diagnostyki obrazowej: RTG stomatologicznego, ortopantomogramu lub CBCT.

Zabiegi chirurgii stomatologicznej wykonywane są najczęściej w znieczuleniu miejscowym. Znieczulenie ogólne stosowane jest rzadziej, np. w przypadku bardzo rozległych zabiegów lub pacjentów nie współpracujących z chirurgiem, np. osób z upośledzeniem umysłowym.

Jakie zabiegi wykonuje chirurg stomatologiczny?

Chirurgia stomatologiczna obejmuje takie zabiegi jak:

– skomplikowane ekstrakcje zębów: częściowo lub całkowicie niewyrżnięte zęby nadliczbowe, silnie zniszczone przez próchnicę;

– leczenie ropni: wymaga nacięcia tkanek miękkich w jamie ustnej i ewakuacji ropnia;

– podniesienie dna zatoki szczękowej: zabieg ten wykonuje się u pacjentów z niewystarczającą ilością tkanki kostnej potrzebnej do umieszczenia implantu;

– przeszczep kostny: uzupełnienie brakującej kości po wczesnej utracie zębów;

– resekcja wierzchołka korzenia: wykonywana w przypadku powikłań przy stanach chorobowych miazgi oraz powikłań po leczeniu kanałowym.

Tags:

Leave a Comment