LOADING

Type to search

Gruntowy wymiennik ciepła – czy warto zainwestować?

Dom

Gruntowy wymiennik ciepła – czy warto zainwestować?

CKA styczeń 22, 2020
Share

Coraz popularniejsze staje się uzupełnienie systemu rekuperacji, o dodatkowe urządzenie, nazywane gruntowym wymiennikiem ciepła. Jednak by się na niego zdecydować, należy się najpierw dowiedzieć czym on jest, a także jak działa. Rynek oferuje kilka modeli, jednak najlepiej dopasować go do własnej inwestycji.

Co to jest gruntowy wymiennik ciepła?

To urządzenie ma jasno określony cel, ma on zwiększać efektywność energetyczną systemu zastosowanej rekuperacji. Zanim powietrze dotrze do rekuperatora, wymiennik ciepła ma za zadanie najpierw je ogrzać lub schłodzić. Tak, by do rekuperatora trafiało powietrze już w odpowiedniej temperaturze. Aplikuje się je pod ziemię, czyli pod powierzchnię gruntu. Ma to duże znaczenie, gdyż tam temperatury są zwykle łagodniejsze. Dzięki temu obróbka powietrza następuje w sposób naturalny, nie następuje żaden pobór energii, dlatego jest to sposób niezwykle efektywny i tani. To rozwiązanie ucieszy również wszystkich miłośników ekologii, ponieważ to sposób całkowicie ekologiczny.

Rodzaje wymienników ciepła

Dostępne na rynku modele, różnią się między sobą przede wszystkim budową. Warto znać poszczególne rodzaje, by dobrać dla siebie jak najodpowiedniejszy. Oto rodzaje dostępnych wymienników:

  • powietrzne- dzielą się one jeszcze na przeponowe oraz bezprzeponowe. W pierwszym modelu prąd płynie przy bezpośrednim kontakcie z gruntem. W wymiennikach bezprzeponowych jest ono oddzielone. Najpopularniejszym urządzeniem przeponowym tego typu jest- gruntowy wymiennik rurowy, składający się z ciągu rur.
  • żwirowe- to rodzaj wymienników bezprzeponowych. Powietrze jest przepuszczane przez warstwę żwiru.
  • płytowy- to również model bezprzeponowy. Podstawę stanowią płyty, wykonane ze specjalnego tworzywa sztucznego.

Zalety gruntowych wymienników ciepła

Zamontowanie go jako dodatku do systemu rekuperacji niesie za sobą wiele korzyści. W sezonie zimowym otrzymujemy wydajnie i efektywnie ogrzane powietrze, w sposób naturalny. Odbywa się również jego nawilżenie zanim dotrze do rekuperatora. Co więcej, znacznie zredukuje on koszty ogrzewania i zużycia energii. W sezonie letnim natomiast, możemy liczyć na naturalnie schłodzone powietrze. Dotrze ono do nas również osuszone, co zapobiegnie uczuciu duszności. Dodatkowo przez cały rok mamy gwarancje naturalnie oczyszczonego powietrza, co może mieć znaczny wpływ na nasze zdrowie. Gruntowe wymienniki ciepła redukują także bakterie i zapobiegają powstawaniu grzybów i pleśni. Można zaryzykować więc stwierdzenie, że powietrze docierające do naszego pomieszczenie, będzie miało lepszą jakość, niż to na dworze.

Źródło: https://www.wojwent.com/gruntowy-wymiennik-ciepla-glikolowy-czy-powietrzny/

Tags:

Leave a Comment