LOADING

Type to search

Jak dobrać akumulatory do fotowoltaiki?

Dom

Jak dobrać akumulatory do fotowoltaiki?

CKA luty 1, 2022
Share

Na rynku dostępne są różnego rodzaju akumulatory do fotowoltaiki. Dlatego też niełatwo jest wybrać odpowiedni typ urządzenia. Dodatkowo każdy model ma własne zalety oraz wady, więc warto porównać je ze sobą, aby wybrać najkorzystniejsze rozwiązanie.

Czym jest system fotowoltaiczny?

System fotowoltaiczny to nowoczesny sprzęt, który pozwala przekształcać energię słoneczną w energię elektryczną. Najpopularniejsze urządzenia składają się z trzech elementów takich jak panele słoneczne i inwerter oraz baterie akumulatorowe.

Wydajny, dobrze zamontowany i w odpowiednim miejscu panel słoneczny umożliwia przekształcanie światła słonecznego w prąd elektryczy, nktóry można wykorzystywać do ogrzewania budynku czy podgrzewania bieżącej wody. W ten sposób można znacząco zmniejszyć rachunki gospodarstwa domowego czy budynku firmowego.

Inwerter odpowiedzialny jest za to, aby przekształcić prąd elektryczny ze stałego na zmienny oraz o takich parametrach, jakie posiadają urządzenia wykorzystywane w naszym domu czy biurze. Baterie natomiast przechowują nadmiar wyprodukowanej energii elektrycznej, kiedy jest jej ponad standard, a gdy jej brakuje lub na dworze jest niskie nasłonecznienie, to wtedy zostaje uwolniona z zasobów.

Typy akumulatorów do fotowoltaiki

Akumulatory do fotowoltaiki występują w różnych typach. Pierwszym z nich jest akumulator litowo-jonowy, który najczęściej stosowany jest w większości pojazdów oraz elektronice. Charakteryzują się one dość długą żywotnością, a ich największą zaletą jest to, że doskonale działają nawet podczas niepełnych cykli ładowania czy rozładowania.

Drugim rodzajem akumulatorów do fotowoltaiki są litowo-żelazowo-fosforanowe. Taka bateria ma najlepszą trwałość cykli ładowania i rozładowywania oraz samorozładowania spośród wszystkich dostępnych. Doskonale sprawdzają się one w miejscach, gdzie trzeba zastosować znacznie większą moc, czyli w systemach fotowoltaicznych, mikrokomputerach oraz pojazdach elektrycznych.

Ostatnim typem akumulatora jest kwasowo-ołowiowy. Najważniejsze cechy, jakie posiada ten produkt to bardzo dobre parametry pracy, a podczas wykorzystania nowych technologii oraz korków rekombinacyjnych, łączą w sobie zalety baterii VRLA i otwartych. W ten sposób mają niewielkie wymagania co do obsługi, ponieważ woda uzupełnia się tylko raz na kilka lat, a dodatkowo mają znacznie większą odporność na głębokie rozładowania i większą ilość cykli. Ponadto ich cena jest dosyć niska i podlegają recyklingowi, więc są niezwykle atrakcyjną opcją na rynku.

Na co zwrócić uwagę wybierając akumulatory do fotowoltaiki?

Zamawiając akumulatory do fotowoltaiki warto zwrócić uwagę na kilka istotnych szczegółów. Przede wszystkim ważne jest to, aby sprawdzić wymagania dotyczące mocy, w konkretnym zastosowaniu. Powinniśmy również określić budżet oraz czas, w jakim będzie eksploatowana bateria. Trzeba także zastanowić się, w jakich warunkach środowiskowych będzie użytkowany akumulator, głównie pod względem zakresu temperatur. Certyfikowane modele od sprawdzonego producenta można znaleźć na stronie: Bater.pl

Tags:

Leave a Comment