LOADING

Type to search

Jak prawidłowo wyposażyć pokój dla osoby przewlekle chorej?

Zdrowie

Jak prawidłowo wyposażyć pokój dla osoby przewlekle chorej?

CKA Listopad 3, 2020
Share

Opieka nad osobą przewlekle chorą nie jest najłatwiejszym zadaniem i nie każdy będzie w stanie się jej podjąć. Obciąża ona nie tylko fizycznie, ale przede wszystkim psychicznie. Warto wobec tego zrobić wszystko, by ułatwić sobie codzienne obowiązki. Może w tym pomóc odpowiednie umeblowanie pomieszczenia, gdzie znajduje się podopieczny.

Podstawowe wyposażenie

Na pewno kluczową kwestią będzie zakup łóżka dla chorych. Są one wykonane w taki sposób, by ułatwiały zmienianie pozycji i wykonywanie rozmaitych czynności pielęgnacyjnych, chociażby mycia oraz przebierania. Pomagają zapobiegać powstawaniu odleżyn, będących częstym i poważnym problemem wśród osób przewlekle chorych. Ponadto, posiadają również barierki, zabezpieczające podopiecznego przed upadkiem na podłogę. Takie łóżka są jednak dosyć drogie, a NFZ ich nie refunduje. Dla osób o skromniejszym budżecie bardzo dobrym wyborem będzie wypożyczalnia łóżek rehabilitacyjnych. Takie rozwiązanie pomoże zaoszczędzić pieniądze, a stały abonament, zamykający się w niewielkiej kwocie, nie stanowi aż takiego obciążenia jak wydanie bardzo dużej sumy za jednym razem. Nie będzie także problemu z pozbyciem się mebla, gdy stanie się on już zbędny. Łóżka dla chorych posiadają różne klasy: ekonomiczną, standardową oraz premium. Dobór odpowiedniego zależy od rodzaju choroby, dlatego podczas planowania zakupu lub wynajmu należy skonsultować swoją decyzję z lekarzem lub fizjoterapeutą. Nie można oczywiście zapominać o odpowiednim materacu. Jeżeli podopieczny już prawie się nie rusza, warto zainwestować w model przeciwodleżynowy. Jest on refundowany przez NFZ, co sprawia, że nie będzie ogromnym obciążeniem finansowym. Trzeba minimalizować koszty na każdym kroku, gdyż przewlekle chory generuje bardzo duże wydatki, obejmujące nie tylko sprzęt rehabilitacyjny, ale także rozmaite lekarstwa oraz prywatne wizyty u specjalistów.

Co się jeszcze przyda?

Na pewno trzeba będzie zainwestować w zamykane szafki, gdzie zostanie złożona dokumentacja medyczna chorego oraz jego leki. Najlepiej, by stały daleko od łóżka, poza zasięgiem podopiecznego. Duża ilość półek pomoże w odpowiedni sposób posegregować lekarstwa, co ułatwi ich codzienne odmierzanie i podawanie. Można nakleić na nich karteczki z nazwami specyfików, jakie znajdują się w środku. Pozwoli to zaoszczędzić czas, który wcześniej marnotrawiło się na gorączkowe szukanie danego słoiczka. Jeżeli chory sam korzysta z łazienki, powinien mieć balkonik lub wózek inwalidzki, a co za tym idzie, pomieszczenie musi być na tyle przestronne, by umożliwić swobodne korzystanie z tych sprzętów. Podopieczny z pewnością ucieszy się z obecności telewizora, który można zawiesić na ścianie naprzeciwko łóżka. Jeżeli jest to zbyt duży wydatek, warto zdecydować się chociażby na radio. W przypadku osób posiadających jedynie problemy natury fizycznej, nieobciążone na przykład demencją starczą, dobrym pomysłem będzie postawienie w ich zasięgu półki z książkami. Bardzo ważna podczas choroby jest bowiem nie tylko odpowiednia opieka, ale także rozrywka.

Tags:

You Might also Like

Leave a Comment