LOADING

Type to search

Jak skompletować wyprawkę plastyczną?

Dom

Jak skompletować wyprawkę plastyczną?

CKA październik 14, 2021
Share

Zabawy plastyczne to jedna z pierwszych aktywności, z którymi dziecko ma do czynienia na początku edukacji. Od przedszkola zajmuje się rysowaniem, malowaniem i innymi formami zajęć plastycznych. Przygodę z plastyką kontynuuje w szkole podstawowej, a czasem nawet w liceum. Żeby mogło w pełni rozwijać swój potencjał i mieć z tego wiele radości, dobrze jest zapewnić mu porządną wyprawkę plastyczną. Poza najbardziej podstawowymi elementami, jak kredki czy farby, na rynku dostępnych jest o wiele więcej akcesoriów do rozwijania w dziecku miłości do sztuk plastycznych.

Wyprawka plastyczna dostosowana do wieku dziecka

Przede wszystkim należy zadbać, żeby zestaw przyborów był dostosowany do wieku dziecka i jego możliwości. W zestawie dla młodszego przedszkolaka znajdziemy na przykład farby do malowania palcami czy samoprzylepne piankowe kształty. Dwu- i trzylatek dopiero rozpoczynają przygodę z plastyką, nie mają jeszcze na tyle sprawności, żeby samodzielnie wycinać czy poprawnie trzymać pędzel. Wyprawka plastyczna ma im ułatwić wejście w artystyczny świat. Starszym dzieciom pozwalamy na bardziej zaawansowane formy plastycznej kreacji, zatem wyprawka też musi być inna. W zestawie dla 6-latka znajdzie się więcej mazaków, farb i kredek. Jeszcze inny rodzaj wyprawki będziemy kupować dla ucznia ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi. Głównym zadaniem zestawu przyborów będzie ułatwienie dziecku wykonywania różnorodnych prac plastycznych w taki sposób, aby nie czuło się wykluczone z grupy rówieśniczej. Im bardziej nasze dziecko rozwija się plastycznie, tym bardziej zaawansowane zestawy możemy mu zaproponować. Wsparciem w rozwoju dziecka uzdolnionego plastycznie będzie zestaw dla ucznia zdolnego. Nie zawiera on standardowego wyposażenia, ale np. włóczkę, krosno albo mazaki do ceramiki czy tkanin.

Co powinna zawierać wyprawka dla ucznia?

Kupując wyprawkę dla ucznia warto zacząć od zestawu podstawowego, który zawiera niezbędne artykuły do pracy w trakcie roku szkolnego, a w razie potrzeb dokupować kolejne elementy. Najbardziej podstawowe produkty, które będą potrzebne uczniowi to między innymi:

– ołówek i temperówka,
– kredki Bambino,
– kredki ołówkowe,
– blok rysunkowy,
– zeszyt papierów wycinankowych,
– plastelina,
– farby akwarelowe,
– bibuły.

Oczywiście, nasze dziecko może chcieć rozwijać swoje plastyczne zainteresowania również poza szkołą. Frajdę sprawi mu wtedy zestaw artystyczny albo zestaw uzupełniający, w których znajdują się nieco bardziej fantazyjne elementy.

Niezależnie od tego, czy dziecko tworzy bardziej podstawowe prace, czy jest w swoich dziełach zaawansowane warto je wspierać dobrej jakości produktami. Zadania plastyczne rozwijają w dzieciach kreatywność i wyobraźnię, co ma pozytywny wpływ na ich rozwój.

Tags:

Leave a Comment