LOADING

Type to search

Jak wykonać otwór i czym?

Dom

Jak wykonać otwór i czym?

CKA lipiec 13, 2020
Share

Najlepiej jest to zrobić wiertłami. Wiertła to narzędzia za pomocą, których możemy wykonywać różnego rodzaju otworu, od przelotowych po nieprzelotowe oraz głębokie. Każde z nich wymaga innej budowy wiertła, których odmian znajdziemy dziś wiele na rynku.

Jak zbudowane jest wiertło?

Najbardziej powszechnymi wiertłami dziś stosowanymi są wiertła kręte, których odmiany mogą być do metalu, drewna lub betonu. Zbudowane one są zasadniczo z trzech części : roboczej, chwytowej oraz szyjki.
Najważniejszą częścią jest oczywiście robocza, która najczęściej posiada dwa ostrza. W ich punkcie wspólnym znajduje się wierzchołek, czyli punkt, który jako pierwszy zaczyna operację skrawania materiału. Oprócz niego w tej części znajdziemy też główne powierzchnie przyłożenia, ścin, krawędzie skrawające oraz powierzchnię natarcia. Ta część ma głównie za zadanie oddzielenie materiału obrabianego. Dalej w części roboczej znajduje się prowadzenie wiertła. Tam znajdziemy głównie rowki wiórowe, które transportują wióry z dna skrawania na powierzchnię materiału oraz powierzchnie przyłożenia. Zadaniem tej części jest oczywiście prowadzenie wiertła do stali podczas operacji wiercenia oraz jego łatwe manewrowanie podczas wycofania narzędzia z otworu. Z tego powodu prowadzenie jest lekko zbieżne ku tylnej części. W tej części wiertła znajduje się też rdzeń. Jest to z kolei stożek, który ma zbieżność ku części skrawającej. Jest to grubszy w wiertłach o mniejszych średnicach i może on być nawet jego połową.
Część chwytowa znajduje się zaraz za prowadzeniem wiertła. Ma ona kształt stożka Morse’a i jest zbieżna ku tylnej części. Warto zwrócić uwagę na fakt, że dla małych wierteł, część chwytowa jest znacznie grubsza niż część prowadząca i skrawająca, aby zwiększyć sztywność narzędzia i uodpornić go na wpływ drgań maszyny, na której jest zamontowane.
Ostatnią omawianą częścią wierteł do metalu jest szyjka. Jest to po prostu podcięcie technologiczne, które służy do wyprowadzenia narzędzia obrabiającego wiertło z jego części prowadzącej.

Modyfikacje wierteł, jak to zrobić i po co

Opisane wyżej wiertło do metalu jest podstawowym narzędziem służącym do wykonywania otworów w materiale. Na rynku obecnie znajdziemy wiele technologicznych ulepszeń, które ułatwiają wiercenie. Jednym z nich jest doprowadzenie chłodziwa do miejsca skrawania. Producenci proponują narzędzia, które mają specjalnie ukształtowane rowki na powierzchniach natarcia i przyłożenia, w których może płynąć ciecz obróbkowa. Pomaga ona nie tylko w chłodzeniu i smarowaniu miejsca wiercenia, ale także w łamaniu wióra. Pewnym udoskonaleniem tej metody jest wykonanie kanalików wewnątrz wiertła. W ten sposób zwiększamy możliwość wypłukiwania wiórów z miejsca skrawania.
Jeżeli chcemy zwiększyć wydajność naszej obróbki, można zastosować wiertło kręte nie o dwóch, lecz o trzech ostrzach. Dzięki temu, możemy zwiększyć posuw maszyny w której zamontowane mamy nasze wiertło o 1/3.

Wybrane rodzaje wierteł

Wiertła stopniowe, są narzędziami, które służą do wykonywania otworów w blachach oraz tworzywach sztucznych. Ich budowa może mieć formę stożka lub stopni, które zwiększają swoją średnicę ku części tylnej. Dzięki temu, że taki rodzaj wiertła wykonuje swoją pracę stopniowo, zapewnia stabilną pracę. Każdy mniejszy otwór jest bowiem prowadzeniem dla kolejnego stopnia wiertła.

Wiertła do głębokich otworów, są to narzędzia, które stosuje się dla otworów o stosunku swojej długości do średnicy większej od 5. Posiadają one specyficzną budowę, aby zapewnić sprawne odprowadzenie wióra z miejsca skrawania. Dzielą się na wiertła bardzo długie do metalu NWKp DIN 1869  oraz wiertła długie do metalu NWKb DIN 3340.
Wiertła składane, są to narzędzia, których ostrza reprezentują wymienne płytki skrawające. Montowane one są to sztywnego korpusu za pomocą śrub typu Torx. Dzięki temu można w łatwy sposób przeprowadzić wymianę ostrzy na nowe kiedy zachodzi taka potrzeba, a więc w porównaniu z tradycyjnym wiertłem krętym zaoszczędzamy czas na ostrzenie. W korpusie wiertła składanego znajdziemy standardowo rowki wiórowe oraz kanały do doprowadzenia chłodziwa. Istnieje również możliwość przesunięcia płytek skrawających w korpusie dzięki czemu możemy uzyskać tym samym narzędziem nieco mniejsze lub większe otwory od nominału. Warto też rozważyć wiertła stożkowe do metalu, które stosuje się przy wierceniu blach.

 

Tags:

You Might also Like

Leave a Comment