LOADING

Type to search

Materiał do remontów jachtów

Dom

Materiał do remontów jachtów

CKA maj 7, 2019
Share

Piękne jachty robią wrażenie na każdym miłośniku sztuki morskiej. Dlatego też warto wiedzieć jakie drewno można zastosować do ich produkcji i renowacji. Remont jachtów wymaga zastosowania odpowiednich gatunków drewna. Warto wiedzieć jakie drewno ma jakie zastosowanie. Wbrew pozorom wiedza ta jest bardzo rzadko spotykana.

Historia

Oczywiście w dawnych czasach drewno było jedynym materiałem, z którego robiono statki. W zależności od regionu ludzie wybierali różne rodzaje drewna, jednak zawsze wybierano drewno, które doskonale się sprawdzało. Na początku XX wieku do budowy jachtów głównie używano drewna litego, natomiast po drugiej wojnie często używano sklejki. Aktualnie zwykle drewno używane jest jako elementy wykończeniowe, jednak remont statków bez niego nie mógłby być wykonywany.

Mahoń właściwy

Jest to jeden z najbardziej popularnych materiałów zarówno jeśli chodzi o remonty poszycia kadłuba jak również wnętrza łodzi. Cechuje się wyjątkowymi cechami użyteczności, a także świetnym wyglądem. Cechuje się on brązowoczerwonym kolorem lub też jasnobrązowym z odcieniami różu. Dodatkowymi cechami tego drewna jest fakt, że jest stosunkowo proste w obróbce. Mahoń zalicza się do drewna o przeciętnej gęstości, około 540kg/m3.

Mahoń afrykański

Mahonie te to na przykład khaja, sipo, tiama i sapeli. Jeśli chodzi o właściwości to spokojnie mogą zastąpić mahoń właściwy, jednak są one bardziej zróżnicowane jeżeli chodzi o kolorystykę. Mahonie tego rodzaju są są o wiele tańsze od mahoni właściwych, a ich gęstość jest odrobinę wyższa i wynosi od 650 do 760 kg/m3.

Teak

To kolejny rodzaj drewna egzotycznego często stosowanego podczas remontów statków. Pod tą nazwą kryje się wiele różnych rodzajów drewna. Ogólnie cechują się one sporą odpornością na butwienie i szkodniki, na zmianę wilgotności czy też odpowiednimi właściwościami mechanicznymi.

Dąb

Jest to podstawowy surowiec do budowy statków popularny w europie. Najbardziej rozpowszechnionym rodzajem dębu w europie jest dąb szypułkowy. Jeśli chodzi o zastosowanie w szkutnictwie to należy pamiętać, że dąb jest drewnem ciężkim, twardym oraz dość skomplikowanym w obróbce. Dodatkowo remontując statki z jego udziałem trzeba brać pod uwagę, że bardzo mocno reaguje na wilgoć i jego skurcz w kierunku statycznym może wynosić nawet 10%.

Innymi rodzajami drewna, które bardzo często stosowane są przy remontach jachtów są drewna takie jak jesion, świerk, sosna, modrzew czy też cedr. Z całą pewnością do każdego zastosowania znajdzie się odpowiedni rodzaj drewna.

Tags:

Leave a Comment