LOADING

Type to search

Na co zwrócić uwagę podczas wyboru statywu fotograficznego?

Dom

Na co zwrócić uwagę podczas wyboru statywu fotograficznego?

CKA październik 29, 2019
Share
Zadaniem statywu jest utrzymanie aparatu nieruchomo w wielu różnych miejscach. Sprawdzi się szczególnie w terenowych i bardzo trudnych warunkach. Dobrej jakości statyw posłuży przez długi czas i będzie inwestycją na dłuższy czas. Dbałość o bezpieczeństwo i solidne rozwiązanie zapewni nie tylko wysoką jakość zdjęć, ale także bezpieczeństwo sprzętu fotograficznego. Planując zakup statywu należy zwrócić uwagę na kilka podstawowych aspektów.

Konstrukcja i gabaryty statywu

Każdy statyw ma przewidziany udźwig, który podawany jest w kilogramach. Warto zatem sprawdzić wagę swojego aparatu i uwzględnić wagę najcięższego obiektywu. Do uzyskanej wagi należy doliczyć przynajmniej 1 kg. Bardzo ważne są również gabaryty statywu, ponieważ ciężki aparat może przeważyć statyw o lekkiej konstrukcji. Gabaryty często idą w parze z solidnymi zaciskami. Rodzaj statywu należy zatem dopasować do sprzętu, z którego korzystamy.

Nogi statywu

Zbudowane są z kilku sekcji, które się rozsuwają. Dolne elementy są coraz cieńsze i chowają się w górne grubsze elementy. Większa ilość sekcji oznacza możliwość złożenia statywu do bardziej kompaktowego rozmiaru. Będzie to przydatne zwłaszcza podczas podróży lub pieszych wędrówek. Pamiętajmy jednak, że większa liczba sekcji może w negatywny sposób wpłynąć na stabilność statywu. Sekcje są skręcane lub blokowane przez różnego rodzaju zatrzaski. Stopki statywu powinny mieć gumowe końcówki, które zapewnią stabilność na różnych powierzchniach.

Wysokość statywu

Statywy fotograficzne powinny mieć wysokość dobraną do naszego wzrostu. Warto wybrać model, który ma maksymalną wysokość nie większą niż nasz wzrost plus 10 cm. Pozwoli to fotografować w wyprostowanej i swobodnej pozycji. Nie warto kupować statywu, który nie sięga jego właścicielowi do piersi. Planując fotografię makro lub pejzaż trzeba zwrócić uwagę, czy statyw umożliwi wykonywanie fotografii z niskiej wysokości.

Kolumna centralna

Jej zadaniem jest zmiana wysokości ustawienia aparatu bez zmiany długości nóg. Sprzedawcy oferują również statywy bez kolumny centralnej. Warto przemyśleć, czy ten element będzie nam przydatny do zdjęć. Może to znacznie ułatwić fotografowanie obiektów z minimalnych odległości.

Głowica

Jednym z najbardziej istotnych elementów statywu jest głowica. Wybór jej rodzaju nie należy do łatwych, a producenci oferują kilka różnych opcji. Rodzaj głowicy należy dopasować do zastosowania statywu, które będzie wykorzystywane najczęściej. Niektóre rodzaje głowic nadają się np. tylko do filmowania, a inne do zdjęć. Znajdziemy również modele bardzo uniwersalne. Należy pamiętać o tym, że głowice również mają swój udźwig i w przypadku ciężkiego sprzętu trzeba wybrać głowicę, która zapewni stabilność i bezpieczeństwo sprzętu.
Tags:

Leave a Comment