LOADING

Type to search

Przyszłość transportu krajowego – zmiany i wyzwania

Biznes

Przyszłość transportu krajowego – zmiany i wyzwania

CKA luty 10, 2020
Share

Właściciele firm transportowych i spedycyjnych, aby utrzymać się na rynku, muszą liczyć się z koniecznością wprowadzania coraz nowszych, zgodnych z wytycznymi polskiego rządu oraz Unii Europejskiej, rozwiązań. W najbliższych latach czeka nas digitalizacja oraz industrializacja transportu.

W ostatnich latach postęp technologicznych nastąpił, w większym lub mniejszym stopniu, w każdej branży. Następne lata przyniosą prawdopodobnie jeszcze szybszy rozwój. Jakie zmiany i wyzwania czekają transport krajowy?

Digitalizacja 

Firmy przewozowe, chcąc dorównać konkurencji krajowej i zagranicznej, muszą postawić na digitalizację czyli informatyzację procesów oraz automatyzację obsługi administracyjnej. Pozwoli to firmą na lepszą optymalizację sieci transportowych, szybki przepływ informacji, lepszą wydajność i inne usprawnienia systemu. W ostatnich latach ma miejsce również rozwój cyfrowych platform, służących do zamawiania usług online – ta usługa również będzie się rozwijać.

Jednak unowocześnienie ma też swoje negatywne strony – pracownicy firm spedycyjnych zaczynają martwić się o miejsca pracy. Automatyzacja prowadzi do zmniejszenia zapotrzebowania na pracę ludzką. Systemy cyfrowe też wymagają obsługi, jednak wiąże się to z koniecznością przekwalifikowania się, co wymaga pokonania przez pracowników licznych barier.

Industrializacja 

Unia Europejska oraz polski rząd wymagają od przedsiębiorców postawienia na rozwiązania przyjazne dla środowiska naturalnego. Właściciele spedycji i firm transportowych muszą inwestować zatem w alternatywne środki transportu. Przez kilka najbliższych lat, przynajmniej do roku 2025, najpopularniejszym rozwiązaniem w dalszym ciągu będzie diesel. W dalszej przyszłości możemy spodziewać się wymiany taboru na pojazdy elektryczne oraz autonomiczne. Jednak rozwój elektormobilności również stwarza wiele wyzwań.

Wzrost ilości pojazdów o napędzie elektrycznym będzie wymagać znacznego rozwoju infrastruktury, co jest szczególną trudnością dla transportu dalekiego zasięgu. Martwią się tym szczególnie mniejsi przedsiębiorcy, którzy nie posiadają dostatecznie wysokich nakładów, aby inwestować w takie rozwiązania. Może doprowadzić to do poziomu zwięszenia koncentracji w branży transportowej. Wyzwanie stanowi również produkcja tak dużej ilości energii elektrycznej. Obawy mają również kierowcy, którzy martwią się o zatrudnienie

Podsumowanie 

Zmiany w funkcjonowaniu transportu krajowego są konieczne. Będą wiązać się one zarówno z cyfryzacją wszelkich procesów, jak i z wymianą środków transportu na te bardziej przyjazne środowisku. Wymaga to jednak od wszystkich uczestników systemu transportowego podjęcia się nowych wyzwań – dla pracowników konieczne będzie zmierzenie się z nowymi technologiami, dla pracodawców – liczne inwestycje.

Tags:

You Might also Like

Leave a Comment