LOADING

Type to search

Rekuperacja – co to jest?

Dom

Rekuperacja – co to jest?

CKA czerwiec 13, 2021
Share

Rekuperacja jest to wentylowanie pomieszczeń połączone z odzyskiwaniem ciepła. Dotychczasowe ciepłe powietrze przed jego wydaleniem na zewnątrz używa się do ogrzewania otrzymywanego z zewnątrz świeżego powietrza. Bardzo ważnym elementem specjalnej centrali wentylacyjnej jest rekuperator, czyli wymiennik ciepła. W rekuperatorze znajdują się wentylatory wywiewny i nawiewny. Wentylator wywiewny usuwa zużyte powietrze, a wentylator nawiewny dostarcza świeże powietrze. Dzięki rekuperatorowi świeże powietrze jest ogrzewane ciepłem przejętym od zużytego powietrza.

Korzyści z rekuperacji

Rekuperacja umożliwia obniżenie kosztu ogrzewania domu o 30-50%. Dzięki centrali wentylacyjnej i znajdującym się w niej filtrom pozbywamy się też skutecznie szkodliwych bakterii, roztoczy i kurzu.

Czym się różnią rekuperatory?

Różnią się one stosowanymi filtrami powietrza, stosowanymi wentylatorami, oraz rodzajami wymienników ciepła. Rodzaje wymienników ciepła: krzyżowe, przeciwprądowe i obrotowe.

W krzyżowym wymienniku ciepła: kanały z powietrzem zimnym (nawiewanym) i ciepłym (wywiewanym) są rozstawione prostopadle do siebie. Wadą ich jest niestety niska sprawność odzysku ciepła: do 70%.

Przeciwprądowy wymiennik ciepła ma równolegle położone kanały kanały z ciepłym powietrzem (wywiewnym) i z zimnym powietrzem (nawiewnym), ale powietrze płynie w przeciwnych kierunkach. Zaleta wykorzystywania takiego wymiennika ciepła to odzysk nawet powyżej 90% ciepła z powietrza wywiewanego. Wady: brak odporności wymiennika na zamarzanie wilgoci ze schładzanego powietrza; trudność czyszczenia kanałów; wzrastające trudności z przepływem powietrza.

Wymienniki obrotowe z wyglądu przypominają walec. Walec obraca się: zawartymi w nim kanałami na zmianę przemieszcza się powietrze nawiewane i usuwane. Powietrze nawiewane schładza wymiennik, a powietrze usuwane ogrzewa wymiennik. Zalety wymienników obrotowych: Sprawność odzyskiwania ciepła ponad 90%; Ten rodzaj wymiennika jest bardzo odporny na szronienie. Wady wymiennika obrotowego: ryzyko uszkodzenia silnika obracającego walec; możliwość mieszania się powietrza ciepłego (usuwanego) z powietrzem zimnym ( nawiewanym).

Kluczowe wskaźniki ważne przy zakupie rekuperatora: wydajność i spręż.

Wydajność rekuperatora określa nam szybkość z jaką przez centralę wentylacyjną przemieszcza się powietrze. Spręż określa nam jakie opory napotyka przepływ powietrza w czasie jego przemieszczania się przez filtry i kanały. Oba te wskaźniki przy zakupie rekuperatora są bardzo ważne i trzeba je analizować łącznie. Trzeba przy tym uwzględnić jakie są zaprojektowane kanały wentylacyjne (ich średnica, długość i jak przebiegają).

Ważna uwaga końcowa:

Rekuperator warto umieścić: w garażu, na strychu lub piwnicy ze względu na jego dosyć głośne działanie.

Więcej informacji znaleźć można tutaj.

Tags:

You Might also Like

Leave a Comment