LOADING

Type to search

Rekuperacja – co to takiego?

Dom

Rekuperacja – co to takiego?

CKA grudzień 16, 2021
Share

Rekuperacja czyli wentylacja mechaniczna z odzyskaniem ciepła. Polega na tym, że ruch powietrza wytwarzany jest przez maszynę – rekuperator. Urządzenie pozwala na kontrolowanie ruchu powietrza nawiewnego i usuwanego z danego obiektu. Odzyskuje ciepło z nagrzanego i brudnego powietrza.

Podsumowując rekuperator służy do wymienienia brudnego i zużytego powietrza z Twoich pomieszczeń jednocześnie odzyskując z niego ciepło.

Jak to działa

Powietrze z rekuperatora wyciągane jest jednocześnie w dwóch kierunkach. Pierwszy strumień wyciągany jest z zewnątrz obiektu jako powietrze czyste, natomiast drugie to powietrze brudne i ciepłe z wewnątrz pomieszczenia. Wyciąganie jest przez odpowiednie kratki na ścianach i suficie. Dwa strumienie powietrze spotykają się, ale nie mieszają w rekuperatorze czyli wymienniku ciepła. Powietrze z wewnątrz, które jest już zużyte przechodzi przez wymiennik ciepła, zostawiając w nim ciepło, natomiast powietrze z zewnątrz przejmuje to odzyskane wcześniej ciepło.

Ze względu na to oczyszczanie powietrza przez rekuperator nie trzeba przejmować się „zanieczyszczonym” powietrzem z zewnątrz.

Rekuperator posiada cztery kanały:

– czerpnia – doprowadza powietrze z zewnątrz

– wyrzutnia – odprowadza powietrze z wewnątrz

– nawiew do pomieszczeń – doprowadza czyste i nagrzane powietrze z rekuperatora

– wyciąg z pomieszczeń – odprowadza powietrze z pomieszczeń do wymiennika ciepła

Zalety rekuperacji

Stosując system rekuperacji realnie można oszczędzić do 35% wydatków na ogrzewanie.

Ważniejszym powodem przemawiającym na plus jest jednak zdrowie całej rodziny. Nie wiemy czym pali nasz sąsiad i czy nie zanieczyszcza powietrza. Nie możemy być pewni, że przy otwarciu okien dociera do nas tylko świeże i czyste powietrze. W dzisiejszych czasach niestety pełno w nim  zanieczyszczeń, bakterii, smogu, dymu czy pyłów. Rekuperacja natomiast oczyszcza powietrze, które do nas dopływa. Nawet najbardziej ekologiczny opał czyli eco-groszek nie chroni chociażby o różnego rodzaju alergenów. Dużo osób ma alergię na pyłki i nie jesteśmy w stanie sami się przed tym ochronić. Z pomocą przychodzi właśnie rekuperacja, która filtruje powietrze z alergenów dzięki czemu możemy wdychać zdrowe i świeże powietrze pełną piersią bez obaw.

Rekuperator automatycznie dostosowuje swoje parametry do ilości osób znajdujących się w danym obiekcie, do zapachów wychodzących z naszej kuchni oraz spowalnia swoje obroty przy naszym dłuższym wyjeździe, gdzie nie potrzebujemy jej działania na najwyższych obrotach.

Jest to rozwiązanie bardzo dobrze wpływające na nasze zdrowie oraz portfel.

Źródło: https://www.wojwent.com

Tags:

You Might also Like

Leave a Comment