LOADING

Type to search

Rekuperacja w twoim domu

Dom

Rekuperacja w twoim domu

CKA kwiecień 9, 2019
Share

Rekuperacja to inaczej energooszczędna wentylacja pomieszczeń, która działa na zasadzie dostarczania świeżego powietrza z zewnątrz pomieszczenia, z jednoczesnym wyciąganiem powietrza zanieczyszczonego i zużytego. To tak zwany proces odzyskiwania energii z zanieczyszczonej atmosfery za pomocą urządzenia, którym jest rekuperator. Dzięki temu zabiegowi możliwe jest, pozyskiwanie ciepła, jak również dostarczenie do wnętrza pomieszczenia świeżego i przefiltrowanego powietrza.

Zasady działania rekuperacji

Rekuperacja możliwa jest dzięki zamontowaniu urządzenia – rekuperatora. Urządzenie to wyciąga powietrze w dwóch kierunkach jednocześnie. Pierwszym strumieniem wyciąganego powietrza jest powietrze zimne i czyste pobierane z zewnątrz budynku. Drugi strumień to powietrze zużyte, zanieczyszczane i wilgotne znajdujące się wewnątrz pomieszczenia. Obydwa strumienie na drodze wyciągania spotykają się ze sobą – w rekuperatorze – a podczas wymiany ziemne powietrze zewnętrzne przechwytuje ciepło pozyskane z powietrza wewnętrznego.

Dzięki rekuperacji możliwe jest nie tylko ogrzewanie pozyskane powietrza zewnętrznego, ale także oczyszczanie powietrza z zanieczyszczeń i alergenów.

Rekuperacja, jako zastępstwo standardowej wentylacji grawitacyjnej

Rekuperacja to coraz bardziej modny i popularny sposób wymiany powietrza w pomieszczeniach. Dzięki jej właściwościom możliwe jest szybkie, bezproblemowe, tańsze i bezpieczniejsze zamontowanie odpowiedniego systemu. Stosowanie wentylacji grawitacyjnej wymaga budowania kominów i utworzenia wielu dodatkowych elementów, co zwiększa koszty montażu, a także mnoży ilość prac. System rekuperacyjny to także dodatkowe korzyści dla użytkowników i środowiska zewnętrznego.
Dodatkowe korzyści związane z montażem systemu rekuperacyjnego.

Zamontowanie i używanie systemu rekuperacyjnego, oprócz głównej funkcji, jaką jest oszczędność ogrzewania domu, dostarcza wiele innych ciekawych i użytecznych korzyści. Wśród nich można wymienić:
– dbałość o zdrowie użytkowników pomieszczenia,
– cicha praca systemu,
– szybkie usuwanie zapachów z pomieszczenia,
– mniejsza ilość kurzu i alergenów w mieszkaniu,
– mniejsza wilgotność powietrza,
– zwiększona wartość i standard budynków,
– inne.

Cena i jej zależność przy montażu systemu rekuperacyjnego.

Zamontowanie właściwego systemu wymiany powietrza, uzależnione jest od wielu czynników, a cena wykonania prac zależy m.in. od: metrażu domu, rodzaju rekuperatora, rodzaju i ilości pomieszczeń, rodzaju zastosowanej instalacji, jak również ilości dodatkowych opcji i funkcji urządzenia.

Tags:

You Might also Like

Leave a Comment