LOADING

Type to search

Rynny metalowe – co musisz o nich wiedzieć przed montażem?

Dom

Rynny metalowe – co musisz o nich wiedzieć przed montażem?

CKA wrzesień 8, 2021
Share

Obecnie na rynku można spotkać wiele różnych rodzajów rynien metalowych, które mogą być wykonane z takich metali, jak aluminium, miedź, stal ocynkowana i stal nierdzewna. Najczęściej stosowanym metalem do produkcji rynien metalowych jest aluminium. Każdy rodzaj rynny ma swoje zalety. Obok materiału, z którego została wykonana rynna metalowa ważną rolę odgrywają również kształt i wymiary.

Rynny metalowe są generalnie bardziej wytrzymałe niż rynny z PVC. W przypadku przecieków lub innych problemów można je naprawić lub zlecić ich naprawę, dzięki czemu nie zawsze metalowa rynna musi być wymieniana. Rynny i rury spustowe powinny być wykonane z tego samego materiału, aby uniknąć korozji.

Zalety i charakterystyka rynien aluminiowych

Rynny aluminiowe występują w dwóch rodzajach, w pierwotnym i wtórnym. Rynny wykonane z wtórnego aluminium charakteryzują się tym, że materiały, z których zostały wykonane pochodzą z recyklingu, co jest bardzo korzystne dla środowiska, ale niejednokrotnie ten typ rynny może posiadać słabe punkty. Natomiast rynny wykonane z pierwotnego aluminium posiadają pożądany przekrój na całej długości rynny.

Rynna aluminiowa posiada tę cechę, że z zewnątrz powinna być zabezpieczona powłoką ochronną, ale nie wymaga cynkowania. Nakładanie zewnętrznej warstwy odbywa się z zastosowaniem specjalnego procesu technologicznego, co pozwala na dokładne ustalenie grubości powłoki rynny, stopnia jej połysku, dobranie kolorystyki, stopnia twardości lakieru oraz poziomu rezystencji na różnego typu odkształcenia.

Rynny aluminiowe są idealne dla każdego rodzaju budynku, ale szczególnie dobrze sprawdzają się w obiektach o nowoczesnej architekturze. W porównaniu z miedzią aluminium ma krótszą żywotność, ale ma wiele innych zalet, ponieważ jest praktycznym i szeroko dostępnym materiałem na rynku.

Rynna aluminiowa jest ważnym produktem, zwłaszcza jeśli chodzi o różnorodność stylów, nie wspominając o tym, że może być ona malowana, dzięki czemu możemy znaleźć kolorowe wersje, które sprzyjają harmonizacji elementu z architekturą i kontekstem otoczenia. Niuanse wahają się od białego do czarnego, przechodząc przez czerwony, zielony, niebieski, brązowy i tak dalej.

Cechy rynien miedzianych

Mając na myśli rynny miedziane, należy wziąć pod uwagę, że miedź jest rodzajem metalu, który ma dużą odporność na złe warunki pogodowe, a jej utlenianie, czyli reakcja chemiczna zachodząca między zewnętrzną powierzchnią blachy a atmosferą, tworzy patynę, która chroni element sama w sobie, czyniąc go wiecznym. Jest niezliczona ilość kościołów z kopułami pokrytymi miedzianymi płytami. Instalując rynny miedziane, powinniśmy wziąć pod uwagę urok miedzi, któremu nie dorównują inne materiały używane w blacharstwie.

W doborze odpowiedniej rynny istotną rolę odgrywają również wymiary. Szerokość należy dobrać w zależności od kąta nachylenia dachu, kształtu i materiału, z którego wykonana jest rynna. Zawsze można poprosić producenta lub sprzedawcę o tabelę pokazującą rozmiar w zależności od kąta nachylenia dachu, kształtu i nachylenia rynny.

Prawie każda instalacja metalowej rynny musi być wykonana przez profesjonalistę. Zapewnia to, że praca jest wykonywana prawidłowo i że rynny nie będą przeciekać, gdy pada deszcz. Jeśli metalowe rynny nie są zainstalowane prawidłowo, nie będą w stanie odpowiednio spełniać swojego zadania.

Tags:

Leave a Comment