LOADING

Type to search

Słupek prowadzący u-1a na drodze – jakie ma zastosowanie?

Motoryzacja

Słupek prowadzący u-1a na drodze – jakie ma zastosowanie?

CKA luty 21, 2022
Share

W przypadku praktycznie każdej drogi na całym świecie, wykorzystuje się takie elementy do znakowania jezdni, które mają za zadanie przyczyniać się do zwiększania bezpieczeństwa w ruchu drogowym. Do grupy jednych z najczęściej stosowanych rozwiązań, które pozwala na optyczne prowadzenie ruchu, jest słupek u1a. Wspomniany element w zależności od potrzeb, można uzupełnić o dodatkowe funkcje, wyposażając go tym samym np. w odblaski ostrzegawcze w postaci tzw. wilczych oczu, które pozwolą na ograniczenie/redukcję wypadków drogowych.

Słupek prowadzący u-1a ze względu na swoje przeznaczenie, wykonywany jest z trwałych materiałów o wysokiej jakości takich jak np. polietylen, który charakteryzuje się zarówno długowiecznością, jak i optymalną odpornością na warunki atmosferyczne. W końcu należy pamiętać, że jest on umieszczany samodzielnie na poboczu i ma za zadanie ułatwiać kierującemu orientację, co do szerokości drogi oraz jej przebiegu. Wspomniana kwestia jest szczególnie ważna w przypadku jazdy w porze nocnej lub w czasie trudnych warunków atmosferycznych takich jak np. ulewy, śnieżyce oraz gęsta mgła, które mogą w znacznym stopniu ograniczać widoczność

Słupek prowadzący u-1a – zastosowanie

Słupek prowadzący od wielu lat jest jednym z powszechniej stosowanych elementów, które mają na celu wspomaganie bezpieczeństwa w ruchu drogowym. Zarówno sama konstrukcja, jak i sposób umieszczenia/montażu, pozwala na zagwarantowanie jego pionowej pozycji, co jak wiadomo, ma ogromne znaczenie dla ich widoczności przez kierujących pojazdami.

Ten klasyczny model słupka drogowego, jest powszechnie stosowany na wszystkich drogach krajowych, wojewódzkich, na niektórych odcinkach dróg powiatowych oraz gminnych, a także w obrębie łuków poziomych, posiadających promienie mniejsze od 450 m. Jest to produkt znormalizowany, który odpowiada wszelkim obowiązującym wymaganiom technicznym i użytkowym. Produkuje się go jako monolit, co wyklucza zastosowanie jakichkolwiek łączeń technologicznych.

Słupki prowadzące u-1a dają możliwość umieszczenia innych bardzo praktycznych i przydatnych oznaczeń w postaci tabliczek hektometrowych U8 i kilometrowych U7, co jak wiadomo w przypadku tego typu produktów, jest bardzo często stosowane. Dzięki swojej prostej i jednorodnej konstrukcji, dają najszersze możliwości pod względem ich zastosowania spośród wszystkich dostępnych na rynku słupków prowadzących. Ze względu, że są również jednymi z najmocniejszych oferowanych półelastycznych słupków, są w stanie wytrzymać wielokrotne uderzenia, po których mogą być ponownie wyprostowane.

Tags:

Leave a Comment