LOADING

Type to search

Wycieczka do Czarnobyla – co można na niej zobaczyć?

Dom

Wycieczka do Czarnobyla – co można na niej zobaczyć?

CKA sierpień 5, 2019
Share

Tragedia czarnobylska wydarzyła się ponad 30 lat temu, ale wciąż przeraża i fascynuje. Po wybuchu pożaru w elektrowni jądrowej po całej Europie rozprzestrzeniła się ogromna chmura radioaktywna, a ZSRR musiało ewakuować tysiące ludzi z powodu skażenia promieniotwórczego. Wiele osób zmarło i cały czas odczuwane są skutki tej katastrofy.

Strefa wykluczenia wokół czarnobylskiej elektrowni przyciąga od lat sporą ilość turystów, którzy na własne oczy pragną zobaczyć tereny najbardziej dotknięte promieniowaniem. Także w tym roku odnotowano większe zainteresowanie tym miejscem po emisji serialu HBO „Czarnobyl”. Organizowaniem wycieczek do strefy zajmuje się wiele biur podróży, także z Polski. Oferują zarówno jednodniowe wycieczki w ramach podróży na Ukrainę jak i kilkudniowe wyprawy, podczas których można zobaczyć znacznie więcej bez zbędnego pośpiechu. Dzisiaj promieniowanie nie jest już tak duże w większości miejsc, a nawet mniejsze niż w Warszawie. Odwiedzający nie muszą się martwić, że zachorują na chorobę popromienną.

Prypeć – miasto widmo

Prypeć to jedna z najważniejszych atrakcji podczas wycieczki do strefy wykluczenia. Jest to miasto, które zostało założone w 1970 dla pracowników elektrowni. Po katastrofie ewakuowano autobusami 50 tysięcy mieszkańców. Do dzisiejszego dnia można znaleźć rzeczy, które pozostawili po sobie, a opuszczone miasto wygląda jak skansen radzieckiej architektury. Straszą puste budynki, powszechny bałagan (miasto było plądrowane przez złodziei) i przyroda, która powoli opanowuje to miejsce.

Przebieg wycieczki do Czarnobyla

Kiedy wyruszamy na wycieczkę zorganizowaną, zbiórka zazwyczaj ma miejsce w Kijowie. Grupa udaje się autobusem lub pociągiem do strefy wykluczenia. Uczestnicy po przyjeździe dowiadują się o dziejach tego miejsca i zapoznawani są z zasadami bezpieczeństwa. Wycieczka do Czarnobyla zapownia możliwość zwiedzenia m.in. Prypeć, port rzeczny, radar pozahoryzontalny „Duga”, a także pomnik postawiony dla osób, które zabezpieczały reaktor zaraz po katastrofie. Miejscem, które trzeba koniecznie zobaczyć jest reaktor nr 4 elektrowni jądrowej, gdzie rozpoczęła się tragedia. Obecnie reaktor jest przykryty przez sarkofag, którego budowa rozpoczęła się w 2010 roku i została ukończona 10 lipca 2019 roku. Istnieje możliwość, aby wejść do środka elektrowni, ale grupa odwiedzających nie może być zbyt liczna i koszty takiej wycieczki są znacznie większe.

Do Czarnobyla najlepiej udać się wczesną wiosną lub jesienią. Latem bywa w tym miejscu zbyt gorąco, a odwiedzający strefę muszą nosić odzież zakrywającą całe ciało. Także wszechobecna przyroda, wysokie drzewa i trawa zasłaniają widoki i niektóre pułapki. Wyjazd można też zorganizować we własnym zakresie, ale pochłania to więcej czasu i może być dużo droższy. Należy wówczas wysłać pismo do agencji zarządzającej strefą wykluczenia. Jest to jednak lepsza opcja dla osób, które chcą pobyć dłużej w Czarnobylu i uzyskać pozwolenie na wstęp do różnych, mniej osiągalnych miejsc.

Tags:

Leave a Comment