LOADING

Type to search

Czy scenografia eventowa jest potrzebna?

Biznes

Czy scenografia eventowa jest potrzebna?

CKA Październik 18, 2019
Share

Elementy scenografii są obecne w naszym życiu już od bardzo dawna. Z czasem składnie tej scenografii zmieniały się na przestrzeni lat. Stawały się jeszcze bardziej wymyślne, oddziaływujące na nasze zmysły. Czy scenografia jest nam jednak do czegoś potrzebna?

Scenografia – pojęcie

Co to jest scenografia? W ujęciu ogólnym jest to plastyczna oprawa filmu, sztuki teatralnej, opery, baletu, widowiska telewizyjnego. Składa się ona z wielu elementów, takich jak kostiumy, rekwizyty, oświetlenie i jeszcze wiele innych. Są to bardzo starannie dopracowane elementy, które wprowadzają widzów jeszcze mocniej w tematykę danego widowiska. Bardzo często pod tym pojęciem rozumie się zabudowę sceny składająca się ze zmiennych elementów malarskich, architektonicznych i świetlnych.

Scenografię, a właściwie jej elementy można podzielić na kilka części:

  • wiszących na sztankietach,
  • stojących na podestach służących do kształtowania terenu,
  • trójwymiarowych – np. drzewa, krzewy.

Event a scenografia

W ciągu wielu lat wykształcił się również specjalny odłam scenografii, zwany scenografią eventową. Wiele osób może zastanawiać się dlaczego na takie elementy, jak wystrój sali, światła idzie tak dużo pieniędzy. Prawda jest jednak taka, że ludzie bardzo mocno zwracają uwagę na to, jak wygląda dana przestrzeń, jak wygląda dana charakteryzacja sali. Nie jest ważne na pierwszym miejscu, to jak ubrani byli prowadzący lub też dane gwiazdy. Liczy się idealne dopełnienie całej scenografii, która w znacznym stopniu oddziaływuje na nasze zmysły i odbiór wrażeń. W dobie najróżniejszych wynalazków technologicznych scenografia eventowa ma być czymś zaskakującym, czego nikt jeszcze nie widział lub też nie do końca był w stanie zrozumieć jego działania.

Wybór scenografii

Jaka jest najlepsza scenografia? Na to pytanie nie można znaleźć jednoznacznej odpowiedzi. Wszystko tak naprawdę zależne jest od tego, jaka tematyka będzie obowiązywał podczas danego eventu. Plastyka eventu jest bardzo ważnym elementem o który trzeba zadbać bardzo starannie. To nie są już tylko ulotki, które rozłożone są na poszczególnych stoiskach. Obecnie należy również zadbać z taką samą dbałością o stolik w foyer witający gości, jak również o dobór odpowiednich krzeseł na sali pasujących do tematyki spotkania, kwiaty na stołach, balony pod sufitami. Również sam fakt rozplanowania stolików, ich ułożenia jest bardzo ważnym elementem składającym się na całą scenografię eventu.

Bardzo dobrym przykładem idealnej, wręcz mistrzowskiej scenografii eventowej jest najsłynniejszy cyrk świata, który można spotkać w wielu krajach – Cirque du Soleil. Ich plastyka eventowa, baśniowe i kolorowe stroje, starannie dobrana inscenizacja światów tworzonych przez naszą wyobraźnię sprawiają, że całość zachwyca nie tylko najmłodszych widzów, ale również i tych starszych, którzy tłumnie przychodzą na ich występy, nierzadko po kilka razy.

Efektowna scenografia

Tak,  do każdego wydarzenia potrzebna jest zupełnie inna scenografia. Inne elementy będą potrzebne do przedstawienia dla dzieci, a coś innego będzie potrzebne na koncert rockowej gwiazdy. Wszystko musi być jednak tak dobrane, aby pasowało do tematyki danego wydarzenia. Bardzo często scenografia koncertowa, nie tylko zespołów rockowych opiera się na mappingu 3D. Na czym to polega? Otóż jest to wirtualna rzeczywistość przenikająca rzeczywistość fizyczną. To wszystkie wielkoformatowe realizacje w trójwymiarze, które pozwalają na jeszcze lepszy odbiór wszystkiego zmysłem wzroku, słuchu, czasem nawet zapachu. Wyobraźmy sobie, że dany piosenkarz śpiewa o kwiecistych łąkach pełnych kwiatów, a my zaczynamy je wokoło siebie czuć, chociaż żadnej rośliny nie ma w pobliżu. I to przy kilkutysięcznej sali pełnej gości. Czy takie coś jest możliwe? Jak najbardziej, bowiem pozwalają na to obecne wynalazki technologiczne. Scenografie multimedialne i projekcje przestrzenne 3D razem z choreografią taneczną robią na widzach imponujące wrażenie. Dzisiejsze możliwości scenograficzne pozwalają na stworzenie wspaniałych rzeczy.

 

Tags:

Leave a Comment